ייעוץ זוגיות וטיפול זוגיות, מה ההבדל ואיך בוחרים מה נכון לנו?

 

בעידן של היום, מערכות היחסים עוברות קושי ממשי ומתמשך.

הקצב המהיר, ההצפה הגדולה, שפע האפשרויות וההזדמנויות, הדרישה להיות זמינים, מעודכנים, מהירים ובכל מקום, גובים מאיתנו מחיר יקר באופן אישי ובהחלט גם באופן זוגי.

זוגות מוצאים עצמם לעיתים קורסים תחת העומס, שחוקים מהשגרה ולא מצליחים לאזן בין כל מרכיבי חייהם. הזוגיות נדחקת הצידה או סופגת את כל התסכול והאש של היומיום, וגם הקשר החזק והיציב ביותר, מתחיל לחוות ערעור משמעותי ופגיעה.

יתכן שבני הזוג מנסים יחד לפתור את הבעיה, הם קובעים דייט זוגי שבועי, מחליטים לדבר בפתיחות, להקדיש זמן, להחזיר את התשוקה וההתלהבות, אך זה לא תמיד מצליח והעומס הכללי שואב חזרה ולא מאפשר לפתור את זה בכוחות עצמם.

אם בני הזוג מצליחים להבחין בקרע ההולך וגדר ומצליחים לגייס כוחות ומשאבים לטפל, הם כבר במסלול הנכון להצלחה!

אבל מהי הדרך הנכונה? איך ידעו האם הם צריכים ייעוץ זוגיות או אולי טיפול זוגיות? ננסה להסביר:

ייעוץ זוגיות וטיפול זוגי הם למעשה אותו הדבר ומתארים את אותו תהליך. הן הייעוץ והן הטיפול יכולים להיות תהליך קצר וממוקד מטרה או תהליך מתמשך בעל מספר מטרות. זה כמובן תלוי בצרכי בני הזוג והקשיים והמטרות שהם מציבים.

הבעיה מתחילה כאשר יש אנשים המגדירים עצמם יועצי זוגיות ללא הסמכה מספקת ומתאימה ומציגים עצמם כבעלי יכולת לטפל במשברי זוגיות עמוקים. כלומר ההגדרה זהה אך היישום דורש משנה זהירות.

בבואנו לבחור יועץ או מטפל זוגיות עלינו לוודא שאכן אותו אדם הוא בעל הידע, ההסמכה והנסיון הנדרש לתת לנו מענה לצרכינו ופתרון לבעיותינו.

ישנם מסלולי הכשרה רבים ומגוונים, במקומות לימוד שונים, באורכי הכשרה משתנים וברמות עומק אחרות ממסלול למסלול.

החקיקה בנושא אינה ברורה דייה ועל כן מטפל זוגי, שפעם נדרש היה להיות בעל רקע אקדמי ומעשי מתאים, כיום יכול להיות בעל הכשרה קצרה וללא נסיון מספיק.

חשוב להדגיש שהשימוש בתואר "מטפל" כן מוסדר בחוק, והוא מתייחס לאנשי מקצוע מתחומי הפסיכולוגיה הקלינית, עובדים סוציאלים, פסיכיאטרים ופסיכותרפיסטים. על כן ההגדרה של ייעוץ זוגיות, שהוא פתוח ואינו מוגדר משפטית, לעיתי מאפשרת עבודה עם זוגות במקום בו נדרשת עבודה עם מטפל.

חשוב לומר, תהליך זוגי מתאים בכל שלב בחיי הזוג- החל מהתהליך האישי של אדם עם עצמו לפני הכניסה לזוגיות ואהבה, דרך יצירת הקשר הזוגי ובניית התשתית הבריאה, במצבי קושי או דילמה, במעבר מזוג למשפחה, בכל שלבי המשפחה וגם בשלב בו הילדים עוזבים את הבית ונשארים שוב זוג. כמו כן מתאים במצבים של זוגיות לאחר גירושים (פרק ב') וזוגיות במצבים שונים כגון רקע של מחלה, מגבלה, זוגיות חד מינית ועוד.

מחקרים מראים שככל שמקדימים לטפל בקשיים ומתמודדים איתם בצורה נכונה, כך סיכוי ההצלחה גדל ואך מקצר את משך התהליך הטיפולי.

שתפו אותנו:
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן