זוגיות ואהבה והשפעה על בריאותנו הרגשית והפיזית

אהבה, כמה דיברו עליה, כמה שרו עליה, כמו מתו בגללה. אהבה היא אחד ממרכיבי חיינו העיקריים והיא מקיפה אותנו מכל כיוון. אהבה זוגית היא אצל רוב בני האדם טעם החיים, היא מרכיבה את חיינו, היא חלק מהתרבות שלנו וחלק מהציפיה של החברה כלפינו.

מהרגע שאנו נולדים מלמדים אותנו על זוגיות, גם מעצם ההתבוננות על ההורים שלנו, שמדגימים זוגיות טובה או לא טובה, כך או כך הם מודל עבורנו. דרך משחקי תפקידים בגן והמשחק באבא ואמא ותינוק. התרבות מובילה אותנו לצעוד במסלול מאוד ברור של גן, בית ספר, צבא, תואר, אולי טיול אחרי צבא (לפני או אחרי הלימודים) ואז זוגיות. כמובן. זוגיות ואהבה כזו שתהפוך לנישואים ואז ילדים. באמע יש את הקריירה שנבנה לעצמנו. זה המסלול הקבוע שרובנו צועדים בו וזו הבניה חברתית חזקה מאוד שגם אלו מאיתנו שמערערים עליה, עדין שבויים בה ומתקשים לצאת מהמסלול.

מה יש בזוגיות שכל כך חשוב לחיים שלנו ומושרש בנו מרגע ילדותנו?

אז קודם כל זוגיות ואהבה מכניסים לחיינו המון. האדם הוא יצור חברתי, יצור שמשגשג בתוך מערכת יחסים זוגית וקמל בבדידותו, בניגוד למשל מחלק מהחיות. זה מתחיל בסיפור נוח "וּבָאתָ אֶל הַתֵּבָה אַתָּה וּבָנֶיךָ וְאִשְׁתְּךָ וּנְשֵׁי בָנֶיךָ אִתָּךְ: וּמִכָּל הָחַי מִכָּל בָּשָׂר שְׁנַיִם מִכֹּל תָּבִיא אֶל הַתֵּבָהלְהַחֲיֹת אִתָּךְ זָכָר וּנְקֵבָה יִהְיוּ:" (בראשית ו 18-19).

זוגיות טובה מרוממת את הנפש, מרחיבה את ליבנו, מזרימה הורמונים בגופנו כגון אוקסיטוצין ודופמין שגורמים לרגיעה, תחושת אופוריה, תחושת בטחון ושלווה ואלו בפני עצמם חשובים מאוד לאיזון הרגשי והנפשי שלנו. כמו כן, זוגיות ואהבה מספקת לנו צרכים רגשיים כגון שייכות ויחודיות שהם חלק מצרכיו הבסיסייים של האדם.

מעבר לכך, זוגיות משפיעה על בריאותנו הפיזית- עור הפנים שלנו מושפע, לחץ הדם שלנו, כמות הצחוק שנצחק וכמובן גם תחומי חיים אחרים מושפעים כגול הקריירה שלנו ויחסים נוספים. וכמובן סקס שגם הוא מאוד בריא לבריאותנו הרגשית וגם הפיזית, יש אינספור מחקרים על כך.

הגוף והנפש קשורים זה בזה ועל כן זוגיות ואהבה משפיעה על חיינו ברבדים כוללים ועמוקים ביותר.

אז מעבר לתגובה ההורמונלית שפירטנו, המשפיעה על התחושה שלנו אבל גם על מדדים פיזיים כגון מחלות לב ולחץ דם, לזוגיות ואהבה יש השפעה ניכרת על הבריאות הפיזית שלנו.
זוגיות טובה ותקינה מכניסה לחיינו אנרגיות חיוביות, מצב רוח טוב, אנו מתוחים פחות וצוחקים יותר, אנו מתמודדים טוב יותר עם מצבי חיים, אופטימיים יותר ומכניסים הומור לחיינו. כל זה בעל משמעות נרחבת על בריאותנו הרגשית והפיזית. ביחד קל יותר להתמודד עם מצבי חיים, עם דילמות ומשברים ולחוות אושר וסיפוק.

כל אלו מיצרים אותנו נינוחים יותר ומתוך כך פחות ניכנס לעימותים, לעצבים ואנו רגועים יותר עם הסביבה.
ואין ספק שזה, כשלעצמו, מגדיל את הבריאות שלנו ואת איכות חיינו.

שתפו אותנו:
0Shares

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן